خرید گوشی اورجینال تصویر بنر
فروشگاه فایل

دانلود پاورپوینت نظریه X و Y و Z در مدیریت 2021

دانلود پاورپوینت نظریه X و Y و Z در مدیریت 2021

دانلود پاورپوینت نظریه X و Y و Z در مدیریت 2021

لینک دانلود محصول

پاورپوینت نظریه X و Y و Z در مدیریت

 

پاورپوینت نظریه X و Y و Z در مدیریت شامل 26 اسلاید زیبا ، که با جدیدترین نسخه پاورپوینت طراحی شده و تمام اسلایدها دارای slide show بسیار زیبا و کارشده و قابل ویرایش می باشد . همچنین به راحتی می توان قالب آن را به مورد دلخواه تغییر داد و در تهیه آن کلیه اصول نگارشی، املایی و چیدمان و جمله بندی رعایت گردیده است. این پاورپوینت برای دانشجویان کاربرد دارد. در ادامه ابتدا بخشی از متن این پاورپوینت را برای شما آورده ایم ، سپس فهرست مطالب و در انتها تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزئیات آن را مشاهده کنید و در صورت تمایل در ادامه مطلب آن را دانلود نمایید .

 

مقدمه:

داگلاس مک گریگور در سال ۱۹۶۰ کتابی پر فروش و جذاب به نام بعد انسانی سازمان منتشر کرد که تاثیر بسیار بزرگی بر مدیریت سازمانی و روانشناسی کار و مدلهای افزایش انگیزش کارکنان آن زمان گذاشت. او در کتاب خود دیدگاه و نگرش مدیران نسبت عملکرد انسان در رویارویی با کار را بررسی کرد. بر اساس نظریه مک گریکور در مدیریت نگرش و دیدگاه مدیران در مورد انسان به دو گروه تقسیم می شود.

او این دو دسته متضاد را با نامهای X وبرای پرهیز از پیش داوریها در مورد این گروه ها نامگذاری کرد که اکنون با نام تئوری  XY  در مدیریت معروف است. البته از این نظریه با نام های دیگری مثل نظریه شخصیت و سازمان ، نظریه انسان شناسی مک گریگور و تعریف انسان سازمانی از دیدگاه مک گرگور هم یاد می شود. او بر اساس این نظریه ها نوع رفتار انسان در کار کردن را تشریح می کند و مبنایی برای ایجاد انگیزش و مدیریت افراد سازمان ارائه می دهد.

قبل از هر چیز باید بدانید که این نظریه ها کاملا متضاد یکدیگر هستند.

 

گروه اول: مدیران با نگرش X در مورد انسان چطور فکر می کنند؟

1.            اغلب انسانها به طور ذاتی از کار گریزانند و تا حد ممکن سعی می کنند کار نکنند.

2.            اغلب انسانها دوست ندارند مسئولیت قبول کنند و مسئولیت پذیر نیستند به همین دلیل دوست دارند پیرو افراد دیگری باشند و توسط آنها هدایت شوند.

3.            انسانها اغلب خواهان حاشیه امن هستند و امنیت شغلی برایشان مهم است.

4.            منابع انسانی سازمان کم‌تحرک و کم تلاش هستند و باید تحت کنترل دقیق قرار بگیرند و همواره در معرض تهدید به تنبیه باشند تا به درستی کار کنند و رفتار سازمانی صحیحی داشته باشند.

5.            اغلب مردم خلاقیت کمی برای حل مسائل و مشکلات دارند و قابلیت خلاقیت و نوآوری فقط در تعداد محدودی از افراد یافت می شود که آنها می توانند به مدیریت و رهبری دیگران بپردازند.

6.            برای افزایش انگیزه انسانها باید از مشوقهای مادی و در کنار آن ایجاد امنیت استفاده کرد.

7.            اغلب انسان ها در مقابل تغییر مقاومت می کنند و تغییر را دوست ندارند.

گروه دوم: مدیران با نگرش Y در مورد انسان چطور فکر می کنند؟

1.            کار مانند بازی است و می تواند مثل تفریح و سرگرمی لذتبخش و خوشایند باشد.

2.            انسانها ذاتاً مسئولیت پذیر هستند و تحت شرایط مناسب می تواند مسئولیت قبول کند. و با اشتیاق به دنبال مسئولیت باشد.

3.            اگر افراد کار خود را دوست داشته باشند و به آن علاقمند باشند، انگیزه لازم برای انجامش را بدست خواهند آورد و برانگیخته خواهند شد.

4.            انسان ها متعهد هستند و بر اساس این حس تعهد خود، در دستیابی به اهداف ، خود هدایتی و خود کنترلی از خود نشان می دهد و نیازی به کنترل و نظارت ندارند.

5.            قابلیت استفاده از قوه تخیل، هوش، و خلاقیت و نوآوری برای حل مسائل، به طور طبیعی در همه ی انسانها وجود دارد.

6.            میزان تعهد انسانها متناسب با پاداش های (مادی و معنوی) که در دستیابی به اهداف ارائه می شود، افزایش می یابد و برای انسانها احساس رضایت درونی بهترین پاداش است.

7.            امروزه تنها بخش کمی از قابلیت ها و پتانسیل فکری انسان ها در زندگی صنعتی بکار گرفته می شود.

بر اساس فرضیات نظریه های X  و Y، مشخص است که نظریه های X و Y اساسا با هم کاملا متفاوتند. نظریهX بدبینانه و خشک و کنترل از بالادست به زیر دست را راهگشا می داند. در مقابل، نظریه Y خوش بینانه و انعطاف پذیر است و تاکید بر خود کنترلی و توجه به نیازهای انسانی دارد. طبیعی است که مدیران با توجه به نگرش و مفروضاتی که در مورد انسان دارند، به هدایت کارکنان می پردازند. لذا سبک مدیریت و رهبری آنان نیز متناسب با نگرش آنان خواهد بود. بنابراین مک گرگور رفتار مدیران با طرز تلقی X  و Y را به صورت زیر توضیح می دهد.

و …

 

فهرست مطالب

مقدمه

سبک مدیریت مدیران با طرز تلقی نظریه X

سبک مدیریت مدیران با طرز تلقی نظریه Y

نقد نظریه مک گریگور

تئوری  Z در مدیریت

خصوصیات سازمان های نوع Z

 

عنوان :  نظریه X و Y و Z در مدیریت

فرمت : پاورپوینت

تعداد صفحات : 26

پیش نمایش تمام صفحات پاورپوینت

نظریه X و Y و Z در مدیریت

دانلود پاورپوینت نظریه X و Y و Z در مدیریت 2021

لینک دانلود محصول

هیچ کالایی را بدون تخفیف نخرید تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا