خرید گوشی اورجینال تصویر بنر
سئو وردپرس

(وردپرس تم) | جلسه ۶ – گزارش Coverage در گوگل سرچ کنسول

(وردپرس تم) | جلسه ۶ – گزارش Coverage در گوگل سرچ کنسول

از سری مقاله های آموزشی سرچ کنسول نسخه جدید در خدمت شما هستیم. قصد داریم درباره بخش coverage در سرچ کنسول و خطای Index coverage issues که از سمت گوگل به وبمستران ایمیل می‌شوند صحبت کنیم. و همینطور نحوه رفع این ارور و هر آنچه که لازم باشد را در سایت میزفا خواهیم گفت + ۱۰۰ ها نظر کاربردی که می‌توانند به شما کمک کند.

من پوریا آریافر مشاور سئو و نویسنده این مقاله میزفا هستم. پیشنهاد میکنم مقاله با دقت بخوانید و اگر نتوانستید مشکل خودتان را حل کنید میتوانید در نظرات مطرح کنید و ما سعی خواهیم کرد کمتر از ۲۴ ساعت پاسخگوی شما دوستان عزیز باشیم.

سرفصل‌های پست

 • 1 پیغام New Index coverage issue detected یعنی چه
  • 1.1 پیغام های ارور Error در Coverage
 • 2 انواع Error ها در Coverage
  • 2.1 Server error (5xx)
  • 2.2 Redirect error
  • 2.3 Submitted URL blocked by robots.txt
  • 2.4 Submitted URL marked ‘noindex’
  • 2.5 Submitted URL seems to be a Soft 404
  • 2.6 Submitted URL returns unauthorized request (401)
  • 2.7 Submitted URL not found (404)
  • 2.8 Submitted URL has crawl issue
 • 3 نحوه اطلاع رسانی رفع خطاها coverage در search console گوگل
  • 3.1 نکته اضافه درباره انواع validation
 • 4 پایان

پیغام New Index coverage issue detected یعنی چه

چند وقتی است پیغام خطای زیادی با عنوان New Index coverage issue detected for site site.com برای وبمسترانی که سایت خود را در سرچ کنسول ثبت کرده‌اند، ارسال می‌شود. این پیغام خطای Index coverage از تاریخ ژانویه 2018 که نسخه beta جدید سرچ کنسول توسط گوگل در این مقاله معرفی شد، ایمیل می‌شود. هدف از این قسمت کمک به وبمستران در جهت دریافت اطلاعات دقیق‌تر درباره ایندکس شدن محتوای خود در نتایج گوگل است.

پیغام خطای coverage در سرچ کنسول
نمونه متن پیغام خطای coverage که گوگل ایمیل می‌کند

خیلی از دوستان زمانی که از سمت گوگل ایمیلی دریافت می‌کنید با عنوان “Index coverage issues” منقلب می‌شوند و گمان می‌کنند این پیغام ارور خطری مهیب همراه دارد. هر چند تمام پیغام هایی که از سمت گوگل برای شما ارسال می‌شود را باید با دقت بخوانید ولی نگرانی چیزی را حل نخواهد کرد. و شما به راحتی بعد از خواندن این مقاله، باآگاهی می‌توانید به حل این مشکل بپردازید.

پیغامی که در متن ایمیل دریافت می‌شود به شرح زیر است:

Search Console has identified that your site is affected by 1 new Index coverage related issue. This means that Index coverage may be negatively affected in Google Search results. We encourage you to fix this issue.

گوگل اشاره می‌کند که کنسول جستجو، شناسایی کرده است که سایت شما تحت تاثیر یک مسئله مرتبط به ایندکس جدید قرار گرفته است. به این معنی است که برای Index شدن در نتایج جستجوی گوگل ممکن است تأثیر منفی داشته باشد. ما شما را تشویق میکنیم تا این مسئله را حل کنید.

خب این پیغام کمی ترسناک به نظر می‌رسد چرا که هیچ مدیر وبسایتی تمایل ندارد به دلیل تنظیمات اشتباه در سئو داخلی سایت خود باعث از دست رفتن رتبه در نتایج جستجو شود. برای همین راه‌کارهایی که به ذهن بنده رسید را در پایین برای شما لیست کرده‌ام تا بتوانید پیغامی که حاوی خطا است را به راحتی رفع و مدیریت کنید.

در قسمت coverage ما چهار نوع بخش کلی داریم که آدرس های سایت ما در این بخش ها قرار می‌گیرند:

 • پیغام های ارور Error
  صفحاتی که ارور مهمی دارند و ممکن است باعث شوند صفحات ما در نتایج حذف شوند را نشان می‌دهد.
 • پیغام های هشدار Warning
  صفحاتی که در نتایج هستند ولی یک سری ایرادات جزئی بر آن‌ها وارد هست و بهتر است رفع شوند.
 • پیغام های معتبر Valid
  در این بخش صفحات معتبر ما که در نتایج وجود دارند را نشان می‌دهد.
 • پیغام های مستثنی Excluded
  در این بخش آدرس‌هایی که ریدایرکت شده باشند و یا متاتگ نوایندکس داشته باشند نشان می‌دهد. البته این قسمت همیشه برای دوستان مبهم بوده که در ادامه مقاله آموزشی سرچ کنسول نسخه جدید در میزفا بیشتر میپردازیم.

وضعیت آدرس ها در coverage سرچ کنسول گوگل


پیغام های ارور Error و هشدار Warning اصولا به مدیران سایت‌ها ایمیل می‌شوند.

پیغام های ارور Error در Coverage

زمانی که صفحات شما ارور دریافت می‌کنند به این معنی هست که به خاطر خطا یا در نتایج نیستند و یا قرار هست به زودی حذف شوند. پس باید این نوع خطاها را جدی بگیرید.

انواع Error ها را در ادامه خواهیم گفت و همینطور مقاله های مربوط به هر کدام از ارورها را لینک میکنیم بعد از اینکه مقاله مربوطه را مطالعه کردید بخش نحوه اطلاع رسانی به گوگل برای رفع خطا را بخوانید.

انواع Error ها در Coverage

روی هر کدام بزنید صفحاتی که این ارورها را در عکس دارند می‌توانید مشاهده کنید، در ادامه به تشریح تمام ارورهایی که میتواند در بخش Coverage باشد میپردازیم.

انواع Error ها در Coverage

Server error (5xx)

وقتی سرچ کنسول به شما میگه 5xx یعنی سایت شما یک سری خطا سمت سرور داره که با عدد 5 شروع میشه، حالا میتونه حالت های مختلف 5xx باشه. انواع ارورهای 5xx رو در لینک زیر میتونید بررسی کنید:

 • ارور 500 Internal Server
 • ارور 502 Bad Gateway
 • ارور 503 Service Unavailable
 • ارور 504 Gateway Timeout

کاری که باید انجام بدید این هست که برید اون صفحه ای که سرچ کنسول بهتون میگه رو بررسی کنید و ببینید چه نوع خطایی رو بهتون میده بعدش وقتی نوع ارور رو پیدا کردید روی یکی از اون ارورهای بالا کلیک کنید و رفع کنید. بعد از رفع کردن نحوه اطلاع رسانی رفع این ارور به سرچ کنسول مطالعه کنید.

Redirect error

اگر میدانید ریدایرکت چیست ادامه مقاله را بخوانید در غیر این صورت ابتدا مقاله انواع ریدایرکت و همینطور ریدایرکت ۳۰۱ مطالعه کنید.

 • وقتی به این ارور برخورد می‌کنید موارد زیر بررسی کنید:
 • ممکن است ریدایرکت شما طولانی بوده و زمان زیادی را طول کشیده.
 • ممکن است ریدایرکت شما در یک لوپ و لحقه بی انتها قرار گرفته باشد.
 • ممکن است این مورد موقت بوده و به خاطر مشکلات موقت هاست و یا ارتباطات رخ داده باشد و باید دوباره تست کنید.

ما در آموزش های gtmetrix یک نوع خطا داریم که میگوید از ریدایرکت کردن های متوالی و پی در پی پرهیز کنید و این مورد بر سرعت سایت هم اثر مثبت می‌گذارد. مقاله مربوط به این خطا را میتوانید در ارور Avoid landing page redirects مطالعه کنید.

بعد از رفع کردن نحوه اطلاع رسانی رفع این ارور به سرچ کنسول مطالعه کنید.

Submitted URL blocked by robots.txt

وقتی روی خطای Submitted URL blocked by robots.txt کلیک می‌کنید میگه این آدرس‌ها به وسیله فایل robots.txt بسته شده اند یعنی به ربات گوگل اجازه خزش برای اون آدرس ها ندادن. برای بررسی دقیق تر حتما مقاله مقاله robots.txt مطالعه کنید و همینطور اگر در سرچ کنسول سایت خودتون اضافه کردید و لاگین هستید روی لینک test robots گوگل کلیک کنید.

اگر آشنایی با نصب سرچ کنسول ندارید حتما مقاله ثبت سایت در سرچ کنسول ما رو مطالعه کنید.

البته گاهی ممکن است این خطا به اشتباه باشد و صرفا باید نادیده گرفت. با این حال بعد از رفع کردن، نحوه اطلاع رسانی رفع این ارور به سرچ کنسول مطالعه کنید.

Submitted URL marked ‘noindex’

مربوط به متاتگ robots می‌باشد به کمک این متاتگ می‌توان یک سری صفحات را از ایندکس شدن در نتایج مخفی کرد. در وردپرس به کمک افزونه یوآست Yoast میتوان چنین کاری را کرد. حال گوگل می‌گوید مثلا برخی صفحات شما این متاتگ را دارد و باید بررسی کنید که آیا آن صفحه برای شما مهم است یا خیر. اگر مهم باشد باید این متاتگ noindex را بردارید.

و یا ممکن است آدرس سایتی را noindex کرده‌اید (یعنی قصد ندارید گوگل آن را در نتایج نشان دهد) ولی آن آدرس در sitemap سایت شما قرار دارد در این صورت گوگل ارور New Index coverage issue detected را به شما ارسال خواهد کرد. پس سعی کنید آدرس های noindex را در سایت مپ سایت خود حذف نمایید.

اگر شما افزونه ووکامرس (woocommerce) که مربوط به فروشگاه وردپرس است را نصب کنید برخی صفحات آن همانند صفحه cart و صفحه checkout آن باید noindex باشند و این موضوع طبیعی است ولی گاهی احتمال دارد که گوگل در سرچ کنسول خود این صفحات را به عنوان خطا نشان دهد. هر چند این موارد خطا نیستند و صرفا یک هشدار به شما است چرا اینکه گوگل فکر میکند این صفحات اهمیت دارند و به شما پیغام می‌دهد که این صفحات در نتایج ایندکس نمی‌شوند ولی noindex بودن این صفحات درست است و پیشنهاد می‌شود این مورد را نادیده بگیرید.

بهتر است متا تگ مهم robots را در جهت اعمال تنظیمات صحیح این فایل، با دقیق بخوانید. ما در میزفا سعی کردیم بسیار جامع در این مورد صحبت کینم.

بعد از رفع کردن نحوه اطلاع رسانی رفع این ارور به سرچ کنسول مطالعه کنید.

Submitted URL seems to be a Soft 404

این ارور soft 404 به معنای این هست که صفحه ای وجود دارد ولی ظاهرا محتوای آن ضعیف است و یا ممکن است مشکلات دیگری داشته باشد. ما در مقاله رفع خطای soft 404 به شکل بسیار کاملی به این موضوع پرداختیم. بخوانید و بعد از رفع آن قسمت نحوه اطلاع رسانی رفع این ارور به سرچ کنسول مطالعه کنید.

Submitted URL returns unauthorized request (401)

خیلی کم پیش می‌آید که شما با خطای 401 رو به رو شوید. این ارور میگوید که صفحه‌ای که شما درتلاش برای دستیابی به آن هستید، قابل بارگذاری نیست مگر این که در ابتدا با یک شناسه کاربری و رمز عبور معتبر، وارد سایت (login) شوید. درواقع ممکن است شما یک سری صفحات لاگین نمایش دهید که قابل ایندکس شدن هم هستند و این مورد جالب نیست. پیشنهاد می‌شود مقاله خطای 401 مطالعه کنید.

بعد از رفع کردن نحوه اطلاع رسانی رفع این ارور به سرچ کنسول مطالعه کنید.

Submitted URL not found (404)

خطای 404 معروف ترین خطا از سری خطاهای 4XX است و این معنا را می‌دهد که برخی صفحات شما قبلا وجود داشته اند و حال دیگر وجود ندارند. یا ممکن است سایر سایت ها به اشتباه شما را لینک کرده باشند که باعث خطای ۴۰۴ شوید. در ابتدا مقاله جامع خطای 404 میزفا را مطالعه کنید و سپس بعد از رفع آن نحوه اطلاع رسانی به گوگل را مطالعه کنید.

Submitted URL has crawl issue

زمانی که شما با خطای بالا رو به رو میشید این معنا رو میده که ربات گوگل یا خزنده گوگل در زمان خزش صفحه شما یعنی در زمان دیدن و مشاهده صفحه شما یک سری خطاهایی رو برخورد کرده که نمیدونه نوع این خطاها چی هست و پیشنهاد میشه در این حالت شما اون صفحه رو به کمک ابزار url inspection بررسی کنید تا ببینید مشکل دقیقا چی هست.

نحوه اطلاع رسانی رفع خطاها coverage در search console گوگل

قبل از خواندن این قسمت باید ابتدا انواع Error ها را بخوانید و سپس حل کنید و بعد این مراحل زیر را اجرا کنید.

مراحل زیر را به ترتیب اجرا کنید تا اطلاع رسانی برای رفع این مشکل برای سایت شما حل شود.

 1. وارد قسمت Index سرچ کنسول گزینه coverage در را کلیک کنید. و بعد از سمت پایین Error ها را می‌توانید مشاهده کنید. زمانی که شما در حال خواندن این قسمت هستید حتما انواع ارورهای بالا را مطالعه کردید و در سمت سایت خود رفع کردید و الان صرفا قصد دارید به گوگل اطلاع دهید حل شده است. پس بر روی اروری که آن را حل کرده اید کلیک کنید.
  قسمت جرئیات خطاها در coverage
  در بالا انواع خطاهای یک سایتی که تازه پروزه سئو آن به میزفا سپرده شده است را مشاهده می‌کنید.
 2. حالا اون Error که رفع کردید کلیک کنید، در صفحه بعدی لیستی از آدرس‌هایی رو مشاهده میکنید که ارور در اونها فعلا در نزدیک گوگل وجود داره. روی گزینه validate fix کلیک کنید و بعد عبارت “see details” مشاهده می‌کنید که میگه گوگل در حال پردازش هست تا ببینه ایا واقعا رفع کردی یا نه.coverage error
 3. البته میتونید کارهای بیشتری هم بکنید مثلا در قسمت Examples که پایین عکس هست نگاه کنید. میتونید روی آدرس کلیک کنید و بعد گزینه TEST ROBOTS.TXT BLOCKING کلیک کنید و در صفحه جدید اگر با پیغام ALLOWED سبز زنگ برخورد کردید به معنای این است که ربات دسترسی به این صفحه رو داره و یا میتونید گزینه inspect URL بزنید تا آدرس رو بازرسی کنه. با هر خطایی رو به رو شدید به بالای این مقاله برگردید و اون خطا رو بررسی کنید.
 4. ممکن است پیغام New Index coverage issue detected به دلیل تنظیمات نادرست در sitemap باشه، اگر از CMSهای معروف نظیر وردپرس استفاده میکنید پیشنهاد میشه از افزونه‌های Yoast یا Google XML Sitemaps جهت ایجاد نقشه سایت استفاده کنید، و یا اگر این افزونه ها را نصب دارید اخرین ورژن آن‌ها را فعال کنید و یا اگر اخرین ورژن نصب شده را دارید، بهتر است افزونه را یک بار غیرفعال و فعال کنید.
 5. حالا دوباره مراحل تاییدیه رو من بگم. بعد از اینکه شما روی گزینه  validate fix کلیک کردید تا گوگل بررسی لازم جهت معتبر بودن رفع خطاها از سمت شما را صورت بده. و بعد زدن این گزینه ایمیلی دوباره از سمت گوگل برای شما ارسال می‌شود با عنوان: We’re validating your fixes for Index coverage issues و حاوی متنی که اشاره به بررسی سایت شما دارد. و بعد از آن گزینه validate fix به see details تغییر میکنه و اگر زمان اعتبارسنجی رفع خطاهای شما با موفقیت نزد گوگل به اتمام رسیده باشه، پیغام Validation passed میبینید.
  ما در ارور زیر خطاهای مربوط به Server error 5xx رفع کردیم و بعد از مدتی پیغام مثبتی از گوگل مبنی بر رفع آن دریافت کردیم. البته پیغام شما ممکن است مبنی بر ایندکس نشدن صفحات باشد که راه‌حل آن را در بالا اشاره کردیم.
  پیغام Validation passed

 

نکته اضافه درباره انواع validation

انواع اعتبار سنجی ها به شرح زیر است:

 • N/A
 • not started
 • Started
 • Looking good
 • Passed
 • failed

در وضعیت validation شما باید مواردی که هنوز “not started” و یا “failed” را خورده اند اولویت بندی کنید تا نسبت به سایر وضعیت ها. البته چون تشریح تک تک این وضعیت ها مقاله را بسیار طولانی می‌کند ما این موارد را در دوره ۱۵ ساعته اشاره میکنیم.

پایان

البته ما به شکل بسیار کاملی درباره این خطاها و همه خطاهایی که ممکن است در سرچ کنسول شما با آن‌ها روبه‌رو شوید به شکل عملی ۰ تا ۱۰۰ در دوره سرچ کنسول که ۱۵ ساعت مفید است اشاره کردیم.

درضمن جهت رفع ارور  5XX و ارور 4XX در وبمستر تولز (سرچ کنسول) حتما اقدامات لازم را صورت دهید. امیدوارم این مقالات سئو برای شما مفید واقع شده باشند، تجربه، سوال و یا انتقادی داشتید در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

(وردپرس تم) | جلسه ۶ – گزارش Coverage در گوگل سرچ کنسول

لینک منبع

هیچ کالایی را بدون تخفیف نخرید تصویر بنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا